Co musimy wiedzieć o procesie, jakim jest wycinanie laserowe?

Co musimy wiedzieć o procesie, jakim jest wycinanie laserowe?

Wycinanie laserowe – CiecieLaser, to jeden spośród szczególnie znanych rodzajów obróbki wielu rodzajów produktów. Niezwykle dobrze sprawdza się także w wypadku blachy, poprzez co cięcie palnikiem gazowym jest często wykorzystywane w różnorodnych branżach przemysłu. Mechanizm tenże wyróżnia się licznymi zaletami, w efekcie czego popularność jego używania nie winna nikogo zdumiewać. Należy również pamiętać, iż, tak jak wszystko z czym człowiek ma do czynienia w otaczającej go rzeczywistości, także cięcie laserem ma własne słabsze strony.

Mechanizm cięcia laserem krok po kroku

Smuga laserowa o wystarczająco ogromnej mocy kierowana jest na miejsce przecięcia. Elektrony z jądra atomowego metalu pochłaniają energię lasera oraz są wprawione w drgania. Wymuszone drgania elektronów prowadzą do wzrostu energii termicznej, w jakiego efekcie metal poddaje stopieniu oraz w szczelinie cięcia zmienia własny stan skupienia ze stałego na ciekły. Obrabiany artykuł jest przeniknięty, występuje przewód parowy, natomiast potem mechanizm cięcia odbywa się liniowo na całej grubości produktu. Dalszy wzrost energii termicznej prowadzi do zmniejszenia wiązań podstawowych oraz odpowiedzenia metalu.

Wycinanie laserem – zalety

Jest mnóstwo różnorodnych obrabiarek CNC do cięcia blachy. Najistotniejsze technologie to cięcie plazmowe, strumieniowe oraz laserowe. Każda spośród nich ma własne pewne zalety we współzależności od wykorzystania. Gdy natomiast chodzi o wycinanie wyprofilowanych konturów oraz precyzyjnych kształtów, najdoskonalszym wyjściem jest cięcie laserowe. Stanowi ono także odpowiednią opcję dla frezowania. Pierwszą wartością używania cięcia laserowego jest jego dokładność oraz precyzja. Innowacyjne oprogramowania maszyn są tak precyzyjne oraz dokładne, iż ciężko nam w to uwierzyć. Lecz należy pamiętać o jednej rzeczy, iż ustawienia oprogramowania zadaje człowiek, zatem o od niego zależy, czy określone parametry doskonale będą pasować do zamówienia. Dokładność wycięcia najdrobniejszego elementu to najistotniejsza zaleta owej maszyny. Oczywiście po detaliczne cięcie kupuje się lasery, natomiast nie po to, by ciąć metal na metry.

Różnorodność produktów

Laserem można pewnie oraz dobrze ciąć wszelkie produkty stosowane często w obróbce przemysłowej — od stali poprzez aluminium, stal szlachetną oraz metale kolorowe aż do tworzyw niemetalowych, takich jak tworzywa syntetyczne, szkło, drewno lub ceramika. Za pomocą tego urządzenia można ciąć blachy o niezwykle podzielonej grubości — od 0,5 do przeszło 30 milimetrów. Tak ekstremistycznie duże spectrum produktów powoduje, iż laser jest numerem 1 pośród urządzeń tnących do wielu wykorzystań w zakresie metali oraz tworzyw niemetalowych.