Wycinanie laserowe i jego działanie

Wycinanie laserowe i jego działanie

Dzięki systematycznemu rozwojowi techniki osiągnęliśmy etap w jakim możemy właściwie stosować innowacyjne technologie cięcia laserem. Wykorzystanie innowacyjnego lasera światłowodowego umożliwia nam uzyskać niespotykaną dotąd w cięciu laserowym precyzja. Teraz możliwe jest cięcie produktów zrobionych z różnorodnych stopów, o różnej twardości oraz grubości (w tymże także blach stalowych). Mechanizm obróbki z zastosowaniem lasera bazuje na odpowiadaniu na artykuł niezwykle gęstym promieniowaniem elektromagnetycznym, jakie odpowiadając na materiał/tworzywo/stal rozdziela je na mniejsze partie.

Wycinanie laserowe – co należy o nim wiedzieć?

By wycinanie laserowe było ekonomicznie zasadne, należy przede wszystkim zastosować cały dostępny artykuł, z którego pragniemy wycinać modele. Dzięki temu, będziemy mieli optymalną ilość wyciętych elementów z konkretnej części produktu opracowywanego. Prócz tego należy zadać sobie pytanie, czy tak dokładna obróbka jest potrzebna przy własnym projekcie. Po przygotowaniu projektu, wgrywamy go do laptopa szablonu laserowego, wkładamy artykuł, z jakiego pragniemy wycinać składniki natomiast potem robimy kalibracji, jeśli jest konieczna.

Najistotniejsze kroki cięcia metali laserem

Początek laserowego wycinania blachy ma miejsce, gdy zaczynamy ciąć w pewnej odległości od krawędzi arkusza. Należy wiedzieć, że nie wolno podejść do tego mechanizmu bez zrobienia wlotu początkowego. W trakcie wycinania pierwszego otworu, artykuł należy usuwać w tymże samym kierunku, co gaz. Najprościej jest to osiągnąć przez wykorzystanie tychże samych wartości mocy i ciśnienia. Cięcie laserem blach jest mechanizmem, w jakim dużą funkcję gra także gaz tnący, jakim przeważnie jest tlen.

Jakie produkty mogą być obrabiane laserowo?

Cięcie laserowe zapewnia obróbkę produktów, jakie do owej chwili stanowiły wyzwanie dla przecinarek. Laser światłowodowy doskonale nadaje się do cięcia produktów refleksyjnych (miedź, mosiądz). Również technika owa stosowana jest do cięcia stali czarnej i stopowej.

Laser powoduje możliwości w obszarze automatyzacji mechanizmów przemysłowych


Technika cięcia laserowego to typ bezkontaktowej, selektywnej oraz podlegająca pełnej automatyzacji obróbki metali. Efektem bezkontaktowości jest miedzy innymi wyjątkowa czystość stanowiska pracy, natomiast też możliwość jej realizacji w wyodrębnionych warunkach. Selektywność z kolei umożliwia na dokładne działanie wiązką lasera na niektóre zakresy konkretnego elementu nośnego.